Cikksorozatunk harmadik részében részletesen bemutattuk a kültéri, illetve beltéri antennák legfontosabb tulajdonságait, illetve telepítésükhöz, elhelyezésükhöz javaslatokat adtunk, a minél erősebb jel vételezése érdekében. Emellett kitértünk arra is, hogy mely esetekben érdemes jelerősítő készüléket alkalmazni.
Cikksorozatunk befejező részében azt mutatjuk be, hogy miért fontos a minőségi koax csatlakozók, kábelek, valamint az antenna rögzítőelemek (például konzolok, árbócok, tartók) gondos kiválasztása. Megtudhatja, hogyan hat a kábelek és csatlakozók anyagminősége a jelerősségre, milyen időjárásálló megoldásokat érdemes keresni, és mire kell figyelni az antenna helyes beállítása során. Emellett tippeket is adunk a zavarforrások minimalizálásához.
Koax csatlakozók és kábelek minősége
A koax kábelek és csatlakozók kulcsszerepet játszanak a rádiófrekvenciás jelátvitelben. Ha ezeket a tartozékokat nem megfelelő minőségben kerül kiválasztásra, jelentős jelerősség-csökkenéssel, rossz vétellel vagy gyakori hibákkal számolhatunk.
Koax csatlakozók
- Anyagminőség: A rézből vagy sárgarézből készült koax csatlakozók tartósabbak és jobb vezetőképességűek, mint az olcsóbb, kevésbé ellenálló fémek.
- Csatlakozási technológia:
- Forrasztott – a helyszíni csatlakozó felszereléshez forrasztópáka szükséges
- Sajtolt vagy krimpelhető csatlakozók – felszerelésükhöz krimpelő fogó szükséges
- Csavaros felfogatás – jellemzően nem igényel krimpelő fogót, így akár egy egyszerű fogóval is ráerősíthetjük a csatlakozót a kábelvégre
- Szabványos impedancia: A tévés rendszerekben általában 75 ohmos impedanciájú, míg az 50 ohmos csatlakozók az adó-vevő készülékeknél és egyéb híradástechnikai eszközöknél használatosak. Ügyeljen arra, hogy minden eszköz és kábel a megfelelő szabványú ellenállassal bírjon.
Minőségi Koax csatlakozóinkat, az alábbi linken tekintheti meg
Koax kábelek
- Kábel típusok: A legismertebb 75 ohmos típusok az RG-59, RG-6 és RG-11. Televíziós célra tipikusan az RG-6 ajánlott, mert jó árnyékolással és alacsony jelveszteséggel rendelkezik.
- Anyag és belső vezető:
- Tiszta réz vagy rézzel bevont acél belső vezető biztosít jobb jelerősséget és kisebb veszteséget.
- Polietilén szigetelés és többrétegű árnyékolás (fonat + fólia) kiemelten fontos a modern rendszereknél.
- Kábelhossz és jelveszteség: Minél hosszabb a kábel, annál nagyobb a veszteség (dB/100 méter). Érdemes ezért a lehető legrövidebb, de praktikusan szerelhető kábelhosszt használni. Ügyeljen arra, hogy 3dB jelveszteség 100 méteren azt jelenti, hogy a kábel betáp és kitáp oldalán a jel feleződése megy végbe (plusz a csatlakozókból származó veszteség). A jelveszteséget különböző frekvenciákon külön-külön szükséges értelmezni.
- Külső burkolat: A kültéri kábelek esetében legyen UV-álló és vízlepergető bevonattal ellátva, hogy ellenálljon a csapadéknak és a napfény káros hatásainak.
Tipp: Ellenőrizze a gyártó által megadott dB/100 m értékeket, és hasonlítsd össze a különböző kábeleket. Az egyes kábelek között akár 5–6 dB/100 méteres csillapítás különbözet is van az UHF sávon.
Ismerje meg széles körű Koax Tv antenna kábeleinket
Antenna tartók, konzolok és egyéb rögzítő elemek
Tv-antennák megfelelő rögzítéséhez elengedhetetlen a tartók, konzolok és árbócok szakszerű megválasztása. A stabil rögzítés nemcsak a biztonságot szolgálja, de a megfelelő jelminőség szempontjából is kulcsfontosságú.
Antenna tartó alaptípusok és telepítési felületek
- Fali konzolok: Leggyakrabban városi környezetben használják, ahol az antennát az épület külső falára rögzítik.
- Kéményre szerelhető tartók: Csak stabil, jó állapotú kémény esetén ajánlott, és fontos, hogy a kémény szerkezeti terhelést elbírjon.
- Erkély- vagy korlátrögzítés: Praktikus megoldás, ha nincs lehetőség falra vagy kéményre szerelni. Egyes konzolok kifejezetten erkélykorlátra tervezettek.
- Tetőre szerelhető tartók (árbócok): Lapos tető esetén is megoldást nyújtanak, de sokszor hosszabb árbóc alkalmazása indokolt a zavartalan rálátás érdekében.
Tekintse meg antenna tartó konzol kínálatunkat az alábbi linkre kattintva
Antenna árbócok és rögzítési technikák
- Árbóc hosszának szerepe: Gyengébb jelerősségű területeken érdemes hosszabb árbócot használni, hogy minél magasabban helyezkedjen el az antenna.
- Feszítő drótok: Hosszabb árbóc esetén (jellemzően 2–3 métert meghaladó hosszúságnál) ajánlott feszítő drótokat alkalmazni a szél hatásainak csökkentése és a stabilitás növelése érdekében.
- Talpas tartók és állványok: Sokoldalú megoldást jelentenek kültéri és beltéri felhasználásra egyaránt, ha nincs mód a falra vagy a tetőre telepíteni az antennát.
Fedezze fel webáruházunkban antenna árbóc és szerelvény termékeinket
Antenna villámvédelem és földelés
A kültéri antennák telepítésénél fontos figyelembe venni, hogy mennyire van villámvédett térben az elhelyezett antenna. Amennyiben nincs, úgy villámvédelem kiépítése szakember segítségével kifejezetten ajánlott a későbbi káresetek megelőzése érdekében.
- Földelő vezetékek és rudak: Kültéri antennák esetében kulcsfontosságú a megfelelő földelés, amely megvédi a rendszert a villámcsapásoktól és a statikus feltöltődéstől.
- Szabványok és kivitelezés: Mindig ellenőrizze, hogy a telepítés megfelel-e a helyi előírásoknak, és lehetőség szerint kérd ki szakember véleményét.
Időjárásálló megoldások
Az antenna- és tartozékrendszer kültéri elhelyezésnél folyamatosan ki van téve a szélsőséges időjárásnak. A megfelelő anyagválasztás és gondos telepítés hosszú távon is biztosítja a zavartalan működést.
Anyaghasználat
- Rozsdamentes acél: Korrózióálló, nem rozsdásodik, nedves és csapadékos területeken is kiválóan megállja a helyét.
- Galvanizált acél: Ellenáll a korróziónak, de a cinkbevonat idővel kophat. Nagyobb igénybevételnél érdemes figyelni a bevonat épségére.
- Alumínium: Könnyű, korrózióálló, azonban a rögzítést stabilan kell kialakítani, mert anyagának könnyebb sérülékenysége miatt erősebb szélben meghajolhat. Porfestett bevonattal még tartósabb lehet.
Telepítés és rögzítés fontossága
- Megfelelő csavarok és dübelek: Az időjárási körülményeknek megfelelő minőségű kötőelemeket használjunk, hogy viharok idején is biztonságban maradjon az antenna.
- Feszítő drótok alkalmazása: Ahogy fentebb említettük, a hosszabb árbóc stabilitásának megőrzéséhez alapvetőek.
- UV- és vízállóság: A porfestett, UV-álló bevonatok hozzájárulnak ahhoz, hogy a tartószerkezet sokáig megőrizze minőségét.
Tippek a helyes antennairány beállításához
Az antenna pontos irányba állítása nélkül a minőségi tartozékok is csak korlátozottan érvényesülnek. Az optimális vétel érdekében fontos tudnunk, hol található a legközelebbi adótorony.
TV adótornyok elhelyezkedésének megállapítása
- Weboldalak és térképek: Antenna Hungária; MindigTv lefedettség
- Mobilalkalmazások: Például az Amiko Signal Finder, amellyel mérni lehet a jelerősséget és az irányt.
Gyakorlati beállítási lépések
- Határozza meg a legközelebbi adótorony távolságát és irányát.
- Irányítsa az antennát a torony felé, és finom mozdulatokkal keresse meg a legerősebb jelszintet.
- Ha van rá mód, használjon jelszintmérő műszert (digitális jelmérőt), hogy pontosan lássa, mikor a legjobb a vétel.
Rádiófrekvenciás zavarforrások kiküszöbölése
A modern háztartásokban számos elektronikai eszköz okozhat interferenciát a TV-jellel kapcsolatban, ezért érdemes odafigyelni az elhelyezésre és árnyékolásra.
Elektronikus eszközök és frekvenciák
- Mobiltelefon-bázisállomások és 5G hálózatok: Magas frekvenciákkal működnek, ezért lehetőleg ne telepítsd az antennát közvetlenül egy bázisállomás közelébe.
- Wi-Fi és modemek: Beltéri antennák vételét zavarhatják, főként kis távolság esetén.
- Mikrohullámú sütők: A hasonlóan magas frekvencia miatt interferenciát okozhatnak, ha közel vannak a vevőeszközhöz.
- Háztartási gépek: Erős elektromos motorral vagy fűtőelemmel (pl. hajszárító) gyakran elektromágneses zavart gerjesztenek.
Környezeti tényezők
- Földrajzi akadályok: Dombok, hegyek, magas épületek, sűrű erdők csökkenthetik a jelerősséget.
- Időjárás: Erős szél, köd, csapadék, párás levegő mind ronthatja a vételt.
- Növényzet:Nagy lombú fák és nedves növények elnyelhetik vagy visszaverhetik a jelet.
Tipp:Telepítse az antennát minél magasabbra és olyan pozícióba, ahol a legkevesebb akadályt „látja”. Ha szükséges, használjon jelerősítőt is, de mindig először ellenőrizze a kábelezést és a csatlakozókat!
Cégünk széles antennatartozék termékpalettával várja az érdeklődőket, úgy mint antenna tartó konzolok, rögzítők, koax kábelek, csatlakozók, TV jel erősítők és 5G szűrők. Amennyiben kérdése merül fel, forduljon hozzánk bizalommal, szakértő kollégáink készséggel állnak rendelkezésére!