Elektroszmog mérés

Cégünk az elektroszmog elleni védekezéshez használatos termékek forgalmazójaként a német Yshield kínálatát biztosítja ügyfeleinek. Ehhez kapcsolódóan kiemelten fontosnak tartjuk az ezzel kapcsolatos témakör bemutatását, ezért egy 3 cikkből álló cikksorozatot készítettünk. Az első részében az elektromos sugárzások és az elektroszmog általános bemutatását tűztük ki célul. A jelenlegi cikkben, amely a sorozat 2. része, az elektroszmog mérésével kapcsolatos felhasználó szintű ismeretekbe kívánunk betekintést adni, míg a cikksorozat 3. részében az elektroszmog elleni védekezéshez használatos eszközöket mutatjuk be. A 3 cikk összességében egy átfogó képet és felhasználó szintű tudást szeretne biztosítani azon ügyfeleink részére, akik érdeklődnek a téma iránt, illetve valamilyen formában csökkenteni vagy védekezni szeretnék a környezetükben lévő elektroszmog ellen.

Az elektroszmog mérésére számos nemzetközi szabvány és ajánlás létezik, vannak régebbi és újabb kiadásúak, megengedőbb és szigorúbb határértékeket előírók. Az egyik legfontosabb ilyen dokumentum-csomag az ICNIRP (International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection, https://www.icnirp.org/ ) ajánlásai, amelyet az Európai Unió is átvett.

Mára a német Building Biology Institute Inc. nevű szervezet is kidolgozott mérési irányelveket határoz meg az épületbiológiai mérések területén. Az ehhez kapcsolódó Épületbiológiai vizsgálati módszerek szabványa az IBE SBM-2015 amely részletezi az egyes káros hatások (fizikai, kémiai, biológiai) mérésének javasolt módszerét és határértékeit, azonban ez a szabvány is adós marad az egzakt mérési útmutatóval.

A magyarországi szabványok és mérési programok közül a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) is foglalkozik az elektroszmog mérésével. Az NMHH ingyenesen telepíti az elektroszmog mérő eszközöket a mérési programban résztvevők ingatlanába, amely a mérési időszak alatt folyamatosan regisztrálja a sugárzási állapotokat. Az NMHH mérési programjában a 28V/m-es határértéket veszik figyelembe, amely a TCO 795 svéd szabvány által előírt határérték, bizonyos frekvenciákra.

Az elektormágneses spektrum
A különböző szabványok által meghatározott egészségügyi határértékek (forrás: Cemprotec 33, Kezelési útmutató)

Az elektroszmog mérésekkel kapcsolatos dilemmákról

Az elektroszmog mérésével kapcsolatban mindig figyelembe kell venni az eredmények értelmezéséhez néhány fontos tényezőt, amelyek befolyásolhatják a pontos és megbízható eredmények elérését. Ezek általában az alábbiak lehetnek:

  • Pillanatnyi állapot: A mérések időbeli változásai miatt a pillanatnyi állapot nem mindig tükrözi a hosszú távú hatásokat. Például ha a mérés időpontjában nem érzékelhető lényeges jelszint, de egy órával később felkapcsolódik valamilyen elektromos eszköz, ami a mérés pillanatában nem üzemelt. Ezért célszerű a rövidtávú, rövid idejű mérések mellett a hosszú távú mérés elvégzése.
  • Környezeti változások: Az elektroszmog mérésének helye és időpontja befolyásolhatja az eredményeket. Az elektromágneses hullámok a tér különböző pontjain erősíthetik vagy kiolthatják egymást (reflexiók) és ez függ a vételi pont környezetében elhelyezett tárgyaktól. A légköri változások, a páratartalom és más időjárási jelenségek szintén változó mértékben csillapíthatják a jel kibocsátó eszközök egy adott helyen mérhető jelszintjét.
  • Kibocsátó helye és a mérés helye: A kibocsátó helye és a mérési hely közötti távolság és egymáshoz képest vett elhelyezkedésük is szerepet játszik a kapott eredményben.
  • Mérőeszköz kalibrálása: Az elektroszmog méréséhez használt eszközök pontos kalibrálása elengedhetetlen a megbízható eredmények eléréséhez. A nem megfelelően kalibrált eszközök hibás adatokat szolgáltathatnak.
  • Mérési pontosság és ismételhetőség: Fontos, hogy a mérőeszközt minden mérés során ugyanabban az elrendezésben és azonos helyre helyezzék vissza, hogy a mérések összehasonlíthatók legyenek. Az eltérő mérési helyek és irányok pontatlan eredményekhez vezethetnek.

Ezek a bizonytalanságok rámutatnak arra, hogy az elektroszmog méréséhez átfogó megközelítésre és gondos tervezésre van szükség. Az eredmények értelmezésénél mindig figyelembe kell venni ezeket a tényezőket a pontos és megbízható következtetések levonása érdekében.

Milyen egy szabványos elektroszmog mérés?

A szabványos elektroszmog mérések valódi körülmények között, akár a mérést megrendelő személy otthonában is végezhetők, viszont a pontos és megbízható eredményekhez a fentebb leírt körülményekre figyelnünk kell. Ezeket a már említett szabványok és ajánlások leírják.

Mindenképpen érdemes a műszer  alkalmasságát, hitelességét szem előtt tartani. Továbbá a mérési helyeknél kiválasztani azokat, ahol az emberek a legtöbb időt töltik, ilyen a hálószobában az ágy, vagy a munkahelyeken a munkaállomások környezete.

Törekedni kell a többféle frekvencián vagy sávon mérő eszközök helyes használatára, vagy frekvencia-szelektív mérés elvégzésére. Az azonnali mérések alapján érdemes kiválasztani a hosszú távú mérés helyét, ahová a napokon vagy heteken át működő, folyamatosan rögzítő eszközt helyezzük majd el.

Ezek az alapvető körülmények biztosítják, hogy az elektroszmog mérésének eredményei pontosak és reprezentatívak legyenek.

Elektroszmog mérő műszerek kalibrálása

Szó esett már többször a kalibrációról. De mit is jelent ha egy műszer kalibrált vagy hitelesített?

A két fogalom között lényegi eltérés van. Egy eszköz hitelesítését csak mérésügyi hatósági végezhet a jogszabályban meghatározott eszközökre vonatkozóan. Ennek eredménye egy hatósági dokumentum, amely meghatározott ideig érvényes. Ezzel szemben a kalibrálás nem hatósági tevékenység, azt bárki végezheti. A kalibrálás eredménye egy kalibrálási jegyzőkönyv, amely a kibocsátótól függően határozott vagy határozatlan ideig érvényes.

Az elektroszmog mérő eszközök tekintetében a kalibrálás során etalon készülékhez képest az eszköz által mért eredmények pontosságát ellenőrzik és tanúsítvánnyal vagy egyéb jegyzőkönyvvel igazolják a kalibrálást. A kalibrálást jellemzően a gyártó vagy egy független hitelesítő szerv végzi el. A megfelelőség meghatározott ideig érvényes, általában 1-2 évig, melynek lejárta után ismételt hitelesítési eljárás szükséges. 

A műszerek tartalmazhatnak ön-kalibrációs funkciót (self-calibration), melynek során a műszer egy külső vagy egy beépített etalonhoz képest beállítja a saját pontosságát (kompenzál), vagy sokszor csak egy hőmérsékleti kompenzációt végez.

Fontos, hogy az általunk használt mérőeszközök kalibrációja igazoltan rendelkezésre álljon az eredmények kiértékeléséhez. Vagy ha a kalibráció már lejárt, akkor annak figyelembevételével tekintsünk a kapott eredmény valódiságára.

Elektroszmog mérő műszerek a lakosság részére

Ezen műszerek előnyei közé tartozik, hogy költséghatékonyak, alapvető funkciókat nyújtanak és egyszerű a használatuk.

A lakossági célra szánt műszerek elérhető áron megvásárolhatók, így tetszőleges időközönként bárki megmérheti és naplózhatja a lakókörnyezetében mért értékeket, megfigyelhet változásokat.

A műszerek az alapvető funkciókat nyújtják, akár beépített, akár külső antennával vagy detektorral rendelkeznek. Elemről működtethetők és hordozhatók. Használatuk általában egyszerű, nem igényel szakképesítést és gyakran egy 1-2 oldalas leírás tartalmazza szükséges információkat a megfelelő kezeléshez.

Fontos, hogy a műszerekkel való első ismerkedés során tanuljuk meg megfelelően értelmezni a mutatott értéket, ne pánikoljunk egy-egy kiugróan magas mérés láttán. Ha kétségeink támadnak a helyes műszerhasználatról, forduljunk szakemberhez!

Szintén fontos tudni, hogy ezen lakossági célú műszerek nem hitelesítettek. A gyártást követően a gyártó természetesen elvégez rajtuk egy gyári kalibrációt, azonban az évek során a mérés pontossága eltérhet a gyári adatoktól. 

Lakossági elektroszmog mérő eszközök

Safe and Sound Pro II és mmWave

A Safe and Sound Pro II egy szélessávú rádiófrekvenciás elektroszmog mérő, amely a 200MHz-8Ghz tartományban mér, magába foglalva az 5G* sávot is, és µW/m2 mértékegységekben jelzi az eredményt az LCD kijelzőjén.  Mérési tartománya 0.1-100 000 µW/m2. Képes rövid impulzusok detektálására, melyet csúcs, maximum vagy átlag értékként jelenít meg.

* Az 5G technológia két fő frekvenciasávot használ. A Sub-6 GHz sáv (FR1) 410MHz-től 7125MHz-ig terjed, melynek mérésére képes az itt bemutatott műszer. Az FR2 frekvencia sávok 24.25GHz és 71GHz közé esnek. Az FR2 tartomány mérésére a Safe and Sound Pro mmWave készülék alkalmas.

A készülék egy praktikus hordtáskában érkezik és kapunk mellé egy határérték-táblázatot, kalibrációs tanúsítványt és egy német nyelvű használati leírást.

Safe and Sound Pro II

EPE Conseil Cemprotec 33 elektroszmog detektor

Az EPE Conseil Cemprotec 33 elektroszmog mérő szélessávban méri elektromágneses spektrumot, beleértve az alacsony frekvenciájú elektromos mezőket (10 Hz – 5 kHz), az alacsony frekvenciájú mágneses mezőket (10 Hz – 5 kHz), valamint a rádiófrekvenciás sugárzást (1 MHz – 8 GHz). Ennek megfelelően két üzemmódban képes működni a szélessávú “Standard” módban és a csak nagyfrekvenciás “Full HF” módban. A készülék alkalmas a DECT és WiFi készülékek által kibocsátott jelek mérésére is.

A mérési eredményeket LED skálákon jeleníti meg, emellett különböző hangokat ad detektálás közben.

A műszerhez kapunk egy angol nyelvű rövid használat utasítást, amely a tartalmazza a határértékeket is.

EPE Conseil Cemprotec 33 elektroszmog detektor

Gigahertz Solutions ME3830B

A Gigahertz Solutions ME3830B alacsonyfrekvenciás elektroszmog mérő képes  a mágneses és elektromos tér mérésére (M/E-Analyser), a mért értéket V/m és nT mennyiségekben LCD kijelzőn jeleníti meg és hangjelzést is ad. A műszer automatikus hőmérséklet kompenzációt tartalmaz és automatikus kikapcsolás funkcióval rendelkezik. A készülék mellé  kapunk egy használati utasítást, amely gyakorlati mérési tanácsokkal is szolgál (angol, német és további három nyelven), valamint kapunk egy földelő vezetéket, kalibrációs tanúsítványt és határérték-táblázatot.

A ME3830B 16Hz-100kHz között mér, míg a 3840B változat 5Hz-100kHz között működik, ráadásul képes 4 különböző tartományban mérni, ezzel elkülönítve a jellemző sugárzási forrásokat (mint például a villamos hálózatból származó jelek vagy készülékek harmonikusai által okozott sugárzások)

Ez a mérő eszköz kiválóan alkalmas a különböző elektromágneses sugárzások mérésére otthoni és irodai környezetben.

Gigahertz Solutions ME3830B

Gigahertz Solutions HF35C

A Gigahertz Solutions HF35C rádiófrekvenciás elektroszmog mérő a 800MHz-2.7GHz tartományban képes méréseket végezni, melynek eredményét µW/m2 mértékegységekben kifejezve jeleníti meg az LCD kijelzőn és amelyet a hangszórón is jelez. Hőmérséklet kompenzációt és automatikus kikapcsolás funkciót is tud a készülék.

A műszerhez a használati leírás és a kalibrációs tanúsítvány mellett egy logper antenna is. Az antenna helyes pozicionálásáról a leírás ad útmutatást, amely alapján a polarizáció, a reflexiós jelenségek és egyéb hullámterjedési sajátosságok figyelembe vehetők.

Ez a mérő eszköz kiválóan alkalmas a különböző elektromágneses sugárzások mérésére otthoni és irodai környezetben. A készülék alkalmas a DECT és WiFi készülékek által kibocsátott jelek mérésére is.

Egyéb típusok képesek más frekvencia tartományok mérésére is, mint például a HFE35C és HFE59B, amelyek az aktív izotrópikus antennával akár 27MHz-től és akár 3GHz felett is képesek teljesítménysűrűséget mérni.

Gigahertz Solutions HF35C

 

Elektroszmog mérés

Összegezve tehát a fentieket az elektroszmog mérésére 3 út is létezik:

  • Lakossági elektroszmog mérő eszközökkel, amelyek tájékoztató adatot tudnak nyújtani az adott frekvenciatartományban lévő sugárzás mértékével kapcsolatban. Legfontosabb előnyük, hogy a megvásárolt mérőeszköz állandóan elérhető számunkra és folyamatos visszajelzést tud biztosítani számunkra. 
  • Külső magán szakértő bevonása esetén egy adott időpontban történő mérést tesz lehetővég. Ügyeljünk a szakértő kiválasztásánál arra, hogy megfelelő szakértelemmel, felszerelt és professzionális eszközparkkal dolgozzon és a munkájának eredményéről valamilyen egzakt írásos eredményt biztosítson számunkra.
  • A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elektroszmog mérő szolgálatuk segítségével meghatározott sztenderdek alapján, magas minőségű műszerezettséggel képesek elvégezni a mérést lakossági bejelentés esetén.

Amennyiben felmerül az elektroszmog mérésének igénye, mindenképp érdemes mérlegelni, hogy elegendő-e saját mérést végezni vagy érdemes külső szakértőt bevonni a mérésbe.

« Az elektromos sugárzások és az elektroszmog – 

Szerző:
DND Telecom Center Kft.
Dátum:
2024. december 17. kedd 11:31
Kategória:
Elektroszmog
Címkék: