Cikksorozatunk harmadik részében az antenna típusok közötti különbségeket vizsgáljuk. Részletesen bemutatjuk a beltéri, valamint a kültéri antennák főbb tulajdonságait, továbbá telepítésükhöz, elhelyezésükhöz javaslatokat adunk a minél erősebb jel vételezése érdekében. Cikkünkben arra is rávilágítunk, hogy milyen esetekben érdemes jelerősítőt alkalmazni.
Tv antenna típusok
A műsorsugárzás elengedhetetlen feltétele a megfelelő digitális Tv antenna megléte. Az antennák két típusát különböztetjük meg egymástól, a beltéri és a kültéri antennákat. A döntésünket több szempont szerint is át kell gondolnunk. A legfontosabb, hogy vegyük figyelembe a domborzat, és az adótorony távolságát. Amennyiben lakóhelyünkhöz közel található egy adótorony (10-15 km-es távolságra), és a hely könnyen elérhető az ország számos pontjáról, akkor a beltéri tv antenna vásárlása ajánlott. Ha a lakóhelyünk távolabb fekszik (több, mint 15-20 km-re) egy adótoronytól, akkor a kültéri antenna használata a célszerű. Az „árnyékolást”, mint problémát szintén érdemes figyelembe venni. Célszerű olyan helyre telepíteni a Tv antennákat, ahol nem zavarja fizikai akadály a rádióhullámok terjedését.
Tekintse meg Tv antenna kínálatunkat az alábbi linkre kattintva
A földfelszíni digitális műsorszórás regisztráló mérések elérhetők a Nemzeti Média- és Hírközlési hatóság oldalán is, ahol térképes módban utca szinten is megtekinthető, hogy hol érdemes beltéri antennával vagy kültéri tetőantennával próbálkoznunk jelet fogni:
http://emirpub-prod.nmhh.hu/pubrendszer-web/tvradiovetel/termeresMobilMeresPage.jhtml
Kültéri vagy beltéri Tv antennát válasszak?
Természetesen mindkét Tv antennának megvannak a maga előnyei és hátrányai. A beltéri TV antennák felszerelése gyors és egyszerű, szerelést nem igényel. Az antennák használata ideális lehet városokban vagy olyan helyeken, amelyek közel vannak az adótornyokhoz. A távolabbi bázisok jeleit nem minden esetben képesek érzékelni. A legnagyobb problémát mégis inkább a fizikai akadályok jelentik, hiszen az épületek, falak, növényzet és természeti képződmények csökkentik a jelek hatékonyságát. A kültéri tv antennák nagyobb hatótávolsággal bírnak a beltériknél, így messzebbről is képesek fogadni a jeleket. A külső helyszíneken történő felszerelés lehetővé teszi, hogy kevesebb fizikai akadály érje a rádióhullámokat, így az antennák tisztább jeleket képesek fogadni. A kültéri tv antennák felszerelése időigényesebb és komplikáltabb beltéri társaiknál. Gyakran előfordul, hogy a telepítéshez antenna tartó szerelvény szükséges, valamint fontos a megfelelő tájolás biztosítása is. A legnagyobb problémát mégis a szélsőséges időjárási viszonyok jelentik, amelyek jelentősen befolyásolják a Tv antennák élettartamát.
Erősítős antennák vagy passzív TV antennák
Az erősítős antennák olyan elektronikus jelerősítővel rendelkeznek, amelyek a jelet felerősítve továbbítják a televízióhoz. Ezek a típusú antennák megoldást nyújtanak, ha rossz minőségű a vétel, vagy ha az adótorony és a vevő távolabb helyezkedik el egymástól. Az erősítők energiaellátását külső tápegységek, USB-portok, vagy a televíziókhoz csatlakoztatható koaxiális kábelek biztosítják. A jelerősítők egyik legnagyobb előnye, hogy nagyobb teljesítménnyel rendelkeznek, gyenge jelerősségű környezetben. Amennyiben lakóhelyünk olyan környezetben található, ahol a digitális adásokat csak gyengén lehet fogni, akkor a jelerősítő megoldást jelenthet erre a problémára. Ezzel szemben a passzív antennák nem rendelkeznek beépített erősítővel, így a jeleket úgy veszik fel, ahogy azt a levegőben fogják, s úgy továbbítják a televíziókhoz. A működésükhöz nincs szükség áramellátásra, használatuk így jelentősen egyszerűbb, mint az erősítős antennáké. Ideális választás lehet, ha az adótorony és a lakóhelyünk közötti távolság elenyésző. Amennyiben az adótorony már messzebb helyezkedik el tőlünk, a passzív antenna telepítése nem ajánlott, mert előfordulhat, hogy nem képes megfelelően fogni a jeleket.
Tippek TV antennák telepítéséhez
A digitális televíziókhoz használt kültéri antennák megfelelő módon történő telepítése jelentősen befolyásolja a jelek befogadást. Fontos tehát, hogy helyesen szereljük fel a kültéri antennákat, hiszen így nemcsak az interferenciák gyengíthetőek, de az erős vétel, valamint a szebb képminőség is biztosítható.
A megfelelő Tv antenna kiválasztásához érdemes figyelembe vennünk a minőséget, a tartósságot, a vételérzékenységet (ami az egyik legfontosabb tulajdonságnak számít), a korrózióvédelmet, valamint a szerelhetőséget. A minőség esetében fontos, hogy milyen anyagból készül az antenna. A magas minőségű anyagból készült Tv antennákat sok esetben nem kell cserélni, és a szélsőséges időjárási viszonyok sem csökkentik az élettartamát. A vételkészség esetében fontos, hogy az antenna vételi nyeresége minél nagyobb legyen. Minél nagyobb a nyeresége egy antennának, annál erősebb jeleket fog továbbítani a vevő készülék irányába. A drágább jobb minőségű antennák sok esetben korrózióálló és UV álló műanyagokból készülnek. Az antennák jellemző anyaga még az alumínium, az acél és a rozsdamentes acél. A szerelhetőség szintén nem elhanyagolható szempont, hiszen sok időt spórolhatunk meg, ha könnyen összerakható antennát vásárolunk.
A telepítés során fontos a megfelelő hely kiválasztása. Érdemes magasabb helyen (például tetőn) elhelyezni az antennát, hiszen így az interferencia csökkenthető. Fontos, hogy mindig a legközelebbi adótorony irányának megfelelően szükséges tájolni az antennákat. Az adótorony helyét a szolgáltató TV adó-torony listájában lehet megtekinteni az alábbi linken:
https://mindigtv.hu/segitseg/muszaki-adatok
A kültéri TV antennák szerelésekor minden esetben meg kell győződni az antennák rögzítéséről, amelyhez érdemes időjárásálló antenna tartókat használni, amelyek segítenek, hogy a szélsőséges időjárási viszonyok esetén se mozduljon el az antenna a helyéről. A kültéri tv antenna és antenna tartó konzol földelése kulcsfontosságú a villámvédelem miatt.
Ismerje meg széles körű Kültéri Tv antenna kínálatunkat
A Tv antennák megfelelő módon történő beállításához érdemes jelerősségmérőt, vagy a televíziókba beépített jelszintmérőt használni.
Végezetül érdemes az antennát tesztelni, hogy a jelerősség és a képminőség megfelelő-e. Amennyiben nem elégedett a felszereléssel, célszerű az antenna elhelyezésén finomítania.
Beltéri antennák helyes elhelyezése, a maximális jel érdekében
A beltéri tv antennák elhelyezésénél érdemes figyelembe venni, hogy azok távol kerüljenek az elektronikus eszközöktől (például számítógépektől, mikrohullámú sütőktől) és fém tárgyaktól (pl.: fém ajtó), hiszen ezek az eszközök interferenciát okozhatnak. Az ablak közelében való elhelyezés szintén segíti a minél erősebb jelvételt.
Forgatható Tv antennák választása esetén célszerű kísérletezni és minél több irányba elforgatni azokat, így könnyebben megtalálható a megfelelő vétel. A szigetelt és a betonfalak jelentős mértékben csökkenthetik a jelek erősségét, így kulcsfontosságú megtalálni azt a helyet, ahol a falak kevésbé árnyékolják az antennákat.
A megfelelő hely megtalálása után érdemes egy digitális csatornakeresését végezni a televízión vagy a dekóderen. Amennyiben a képminőség nem megfelelő, célszerű finomítani az antenna elhelyezésén.
A mai beltéri tv antennák kivitelezésükben illeszkednek az otthonok modern berendezéséhez, hiszen színeik visszafogottak, az elegancia tükröződik róluk. Kis méretükből kifolyólag nem foglalnak sok helyet, így a szoba esztétikusságát sem befolyásolják.
Fedezze fel webáruházunkban Beltéri Tv antenna kínálatunkat
TV jelerősítőt mikor érdemes használni?
A jelerősítőket abban az esetben célszerű használnunk, ha a jelek minősége gyengül az antenna és a televízió között. Általában ez a probléma akkor jelentkezik, ha a jel hosszú kábeleken vagy osztókon halad keresztül.
Amennyiben a televízió és az antenna közötti kábel hosszabb, mint 15-20 méter, a jel jelentős veszteségen megy keresztül. Ez rossz minőség vételhez vezethet, főleg a digitális és a HD adások esetén. Ezt a problémát orvosolhatja a jelerősítők használata.
Több készülék antennához való csatlakoztatása szintén gyengítheti a vételt, hiszen a jel szétosztásra kerül. A jelerősítő segít abban, hogy minden csatlakoztatott eszköz erősebb, stabilabb jelet kapjon.
Többszintes épületek esetében szintén célszerű a jelerősítő alkalmazása, hiszen sok esetben a jelnek hosszú kábeleken keresztül kell eljutnia a vevő készülékekhez. Az erősítő az egymástól messzebb elhelyezkedő helyiségekben található eszközök között is megfelelő vételt biztosít.
Érdemes arra figyelnünk, hogy a jelerősítőt csak abban az esetben célszerű használni, ha jel megfelelő minőségű, mert a rossz jelet az erősítő nem tudja átformálni alkalmassá. A túlzott erősítést kerülni kell, mert túlvezérlés merülhet fel, ami zavarhatja a képminőségét.
TV antennák a mindennapi használatban
Az antennák két fő típusát különböztetjük meg egymástól, a beltéri és a kültéri antennákat. A beltéri antennák használata abban az esetben ajánlott, ha a lakásunk, házunk közelében adótorony található. Bár beszerelésük lényegesebben könnyebb, mint a kültéri antennáké, érzékenyebbek az interferencia forrásokra. A kültéri tv antennák beszerelése több időt vesz igénybe, de erősebb jelet biztosítanak, nagyobb távolságok és különféle zavar források esetén is.
A megfelelő jel befogadásához különböző kiegészítőkre is szükség lehet. A jelerősítő a gyenge jel esetén nyújt segítséget.
Amennyiben a fentebb leírt szempontok szerint választjuk ki az antennánkat és a kiegészítőket úgy megfelelő minőségben élvezhetjük kedvenc műsorainkat. Ebben tudnak segítségül lenni kollégáink szaküzletünkben vagy e-mailes megkeresés esetén. Forduljon hozzánk bizalommal!